Michelsoni interferomeeter

Michelsoni interferomeeter

Michelsoni interferomeeter on ajalooliselt kõige tähtsam amplituudi jaotav interferomeeter, mis töötab superpositsiooniprintsiibil. Seda rakendati näiteks kuulsas Michelsoni-Morley katses, mille käigus tõestati, et väidetavat elektromagnetlainet kandvat eetrit ei eksisteeri ning rajas tee erirelatiivsusteooria kujunemisele.

Seadme töö seisneb valguskiirte lahutamises ning seejärel kiirte vahele käiguvahe tekitamises. Selleks koostatakse skeem ühe poolläbilaskva ja kahe tavalise peegliga. Punktallika korral on tulemuseks on nn ringikujulised interferentsirõngad. Peeglitevahelise nurga ja peeglite kauguse muutmisega on võimalik ringide konfiguratsiooni muuta, näiteks muuta kontsentrilistest, vaheldumisi heledatest ja tumedatest sõõridest koosnev nn ringikujuline interferentsmuster (peaaegu) paralleelseteks interferentsiribadeks. Muutused interferentsipildis iseloomustavad uuritava objekti poolt mõõteõlale tekitatud faasimoonutust.

Michelsoni interferomeetrit saab kasutada näiteks valguse lainepikkuse määramiseks, materjali dielektrilise konstandi määramiseks jne. 2015. aastal kasutati gravitatsioonilainete detekteerimiseks Michelsoni interferomeetri põhimõttel töötavat LIGO seadet.


Developed by StudentB